Mącznica lekarska, inaczej niedźwiedzie grono, rośnie przede wszystkim na półkuli północnej. W Polsce spotyka się ją w kilku punktach w górach, ale znacznie częściej właśnie na północy kraju. Jest to roślina z rodziny wrzosowatych. Kwitnie w maju i czerwcu na biało i różowo, zrośnięte w dzbaneczkowatą koronę, rozszerzoną u nasady.
Jej owoce mają formę czerwonych, połyskujących jagód o mączystym miąższy – stąd nazwa rośliny.
Wszystko, co w tej roślinie najlepsze i co ma leczniczy charakter, mieści się w jej niepozornych liściach. Zawierają one wiele leczniczych związków, w tym: garbniki hydrolizujące, trójterpeny oraz związki glikozydyfenolowe.
Mącznicę lekarską stosuje się przede wszystkim w leczeniu układu moczowego; w związku z jej antybakteryjnym działaniem, pomaga w stanach zapalnych. A jako, że udowodniono jej działanie moczopędne, stosuje się ją także przy kamicy nerkowej. Znajduje także zastosowanie przy moczeniu nocnym.
Z kolei w kosmetyce używa się mącznicy lekarskiej przez wzgląd na jej rozjaśniające właściwości.
Co do przeciwwskazań – nie zaleca się stosowania mącznicy lekarskiej dzieciom do 12. roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym w sposób naturalny.
Specjaliści uczulają także, aby nie przedawkowywać mącznicy pod żadną postacią. Jeśli przyjmuje się tabletki, lekarz zaleca przeważnie tygodniową kurację. Po siedmiu dniach należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Przedawkowanie może spowodować przykre dolegliwości układu pokarmowego – biegunkę, mdłości oraz nawet wymioty. Odnotowano też poważniejsze skutki przedawkowania: anemię i uszkodzenie żołądka.